Кульгавість – найчастіша причина звернення власників тварин до лікарів-ортопедів.
Кожного разу, коли Ваша тварина отримує травму, це травма для Вас і Вашого улюбленця. Що потрібно зробити в першу чергу? Як допомогти своїй собачці? Біль, обмежене або повна відсутність користування кінцівкою свідчить про необхідність огляду та консультації у лікаря- ортопеда.
Однією з найчастіших причин звернень є пошкодження передньої хрестоподібної зв’язки . Цей стан часто називають “хворобою передньої хрестоподібної зв’язки” з огляду на те, що зв»язка може бути або пошкодженою частково або повністю розірваною.
Одним із поширених симптомів є кульгавість різного рівня, собаки можуть не сидіти “прямо”, а відводити лапу у бік. Ви також можете поміти , що вашій собаці важко піднятися, важко застрибнути у машину, а також знизився рівень активності. Іншими симптомами є атрофія м’язів, зменшення діапазону рухів, хрускіт та набряк внутрішньої сторони гомілки . Багато собак переносять вагу з пошкодженої лапи , коли стоять, але кульгавість менш помітна під час ходьби, особливо з частковим розривом ПХЗ.
Фактори ризику.
Поганий фізичний стан і надмірна вага тіла є факторами, що підвищують ризики розвитку захворювання передньої хрестоподібної зв’язки, також у групі ризику є тварини з вродженими деформаціями кісток.
Коли ж звертатися до ветеринарного лікаря?
Бажано звернутися тоді, коли ваша собака демонструє явну кульгавість , яка зберігається довше доби, або проявляє відчутний явний біль. Часто куьгавість виникає внаслідок пошкодження м’яких тканин і може зникнути протягом кількох тижднів. Якщо кульгавість незначна і з нею не пов’язаний значний біль, ви можете дати тварині відпочити ( прогулянки без активних навантажень) пртягом кількох днів і подивитися , чи зникне кульгавість. Але будь ласка , не призначайте самостійно вашій тварині знеболюючі, оскільки вони можуть бути шкідливі для неї. Завжди краще, щоб вашу собачку оглянув ветеринарний лікар.
При діагностиці даної патології ми у ветеринарній клініці РоніХелс використовуємо різні методи . Діагностувати пошкодження ПХЗ можливо під час огляду, проведення спеціальних тестів для перевірки стабільності суглобу, пальпації коліна, рентгенограми, за необхідності проведення КТ, артроскопії.
Важливо виключити інші проблеми, щоб призначити найефективніше лікування, для Вашого улюбленця. Інші патології можуть включати травми інших зв»язок, менісків, дисплазію, розтягнення зв’язок, зміщення колінної чашечки, неврологічні захворювання , неопластичні процеси кісток та м’яких тканин, переломи, вивихи суглобів, розрив сухожилля, та паностеїт або остеохондроз.
Важливо якнайшвидше діагностувати причину кульгавості та розпочати лікування, позаяк при його відсутності, розвиваються такі ускладнення як : втрата діапазону рухів у суглобі , атрофія м’язів, пошкодження суглобових поверхоть, що в кінцевому випадку може призвести то часткової або повної втрати функції кінцівки. А також зниження активності.
Лікування.
Для вирішення даної проблеми існує два методи:
-хірургічне лікування
-консервативне лікування.
Консервативне лікування можливе лише у випадках часткового пошкодження зв»язки або при виявленні протипоказань до хірургічного лікування після передопераційного обстеження. Таке лікування може включати прийом знеболюючих препаратів, хондропротекторів, курсу фізіотерапії.
Хірургічне лікування має найкращий ефект при розривах зв»язок, також показаннями до хірургічного лікування можуть бути вроджені деформації кісток, змінене плато великої бугристості великогомілкової кістки.
На даний момент існує багато методик хірургічного лікування розривів ПХЗ, які мають свої переваги та недоліки, але така їх кількість дозволяє нашим лікарям індивідуально підходити до кожного пацієнта та після обстеження підібрати ту методику, яка матиме
найбільший ефект і дозволить у найкоротший термін повністю користуватися кінцівкою.
На сьогоднішній день найбільш широко використовуються такі методики:
Стабілізація колінного суглобу з використанням синтетичних протезів ПХЗ.
Така методика є «операцією вибору» при лікуванні розриву зв»язок у собак середніх і вели-ких порід.
Варіабельність методики обумовлена великим вибором матеріалів, з яких виготовлено зв»язки та способом їх встановлення і фіксації.
Серед плюсів методики є відновлення суглобу без масивних травм, збереження архітектури суглобу, відносно короткий період реабілітації.
Мінусом є можливість реакції на матеріал зв»язки, що може призвести до гострих запальних реакцій та повторних оперативних втручань.
Стабілізація колінного суглобу аутотрансплантатом із напружувача широкої фасції сте-гна и прямої зв»язки надколінника.
Із напружувача широкої фасції стегна формують лоскут шириною 2 см, який в залежності від методики, проводять через порожнину суглобу або частіше екстакапсулярно і фіксують вуз-ловими швами на великій бугристості великогомілкової кістки. Рану ушивають.
Після оперативного втручання тварина деякий час носить пов»язку Роберта-Джонсона для зменшення навантаження на трансплантат.
Плюсом такої техніки є відсутність штучних імплантів, а відтак і реакції на них, порівняно невелика вартість втручання.
Але порівняно великий термін реабілітації, необхідність носіння спеціальної пов»язки, ри-зики зміщення та відносна слабкість трансплантату створюють передумови для рецидивів, що можна віднести до мінусів такої методики.
Останнім часом завдяки проведеним дослідженням та доведеною ефективністю все більше лікарями застосовуються методики TPLO, CBLO, TTA, що базуються на остеотомії та вирі-внюванні плато великогомілкової кістки, що унеможливлює виникнення нестабільності в ко-лінному суглобі, надалі кістка фіксується пластиною та гвинтами.
Дані методики дозволяють в найкоротші терміни вилікувати тварину, не потребують вели-кого терміну реабілітації, дозволяють запобігти рецидиву в майбутньому.
Вартість імплантів та можлива реакція на них є відносними мінусами даних методик, але відсоток пацієнтів з реакцією на такі імпланти не високий.
В нашій клініці лікарі вільно володіють всіма описаними методиками, що дозволяє при лікуванні використовувати індивідуальний підхід до кожного пацієнта і підбирати ту методику, що дасть максимальний ефект і одужання в найкоротший термін.